16 września 2024 roku Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska zorganizowało warsztaty poświęcone diagnozie i analizie SWOT dla Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, mieszkańcy, interesariusze oraz członkowie organizacji pozarządowych z terenu Aglomeracji Konińskiej. Głównym celem spotkania była analiza obecnego stanu mobilności na terenie aglomeracji oraz omówienie kierunków, w jakich powinny podążać prace nad SUMP.  – Realizacja założeń Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej wymaga współpracy wszystkich zaangażowanych stron, czyli samorządów, organizacji społecznych, mieszkańców i przedsiębiorców, a także uwzględnienia specyfiki lokalnych potrzeb i uwarunkowań – podkreślił Maciej Gabory, ekspert ds. mobilności i transportu zbiorowego, który prowadził warsztaty. 

Podczas spotkań przeprowadzono szczegółową analizę SWOT dotyczącą różnych form transportu, która miała na celu zidentyfikowanie mocnych stron oraz słabości istniejących rozwiązań, a także wskazanie szans rozwojowych i zagrożeń, jakie mogą się pojawić w przyszłości w kontekście mobilności w regionie. 

Kluczowe wnioski przedstawione i omówione zostały na zdalnym spotkaniu w dniu 23 września 2024 roku. – Podczas warsztatów udzielone zostały cenne uwagi, zarówno z punktu widzenia przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, jak i codziennych użytkowników dróg. Te różnorodne perspektywy umożliwiły wszechstronną analizę potrzeb mieszkańców Aglomeracji Konińskiej w zakresie mobilności – wyjaśnił ekspert. Jednocześnie podkreślił, że jednym z istotnych problemów, na które zwrócono uwagę, był brak odpowiedniej infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami. – Podczas warsztatów okazało się, że chodniki zakończone są 2 cm progiem, co stanowi duże utrudnienie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, zaś paradoksalnie nie ma tego na ścieżkach rowerowych – zaznaczył. 

Jednym z głównych obszarów analizowanych podczas warsztatów był transport zbiorowy. Uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę zwiększenia dostępności komunikacji publicznej oraz poprawy jej jakości. Podkreślano konieczność rozbudowy sieci połączeń i lepszej koordynacji transportu regionalnego, aby zaspokoić rosnące potrzeby mieszkańców Aglomeracji Konińskiej i ograniczyć korzystanie z transportu indywidualnego. – Transport zbiorowy nie zaspokaja potrzeb mieszkańców, przede wszystkim mieszkańców gmin ościennych, co tworzy lukę w dostępie do efektywnej komunikacji. W związku z tym pojawił się pomysł utworzenia związku powiatowo-gminnego transportu publicznego w Aglomeracji Konińskiej, który mógłby lepiej zaspokajać potrzeby mieszkańców i zmniejszyć zależność od samochodów – wyjaśnił Gabory.

W toku dyskusji podkreślano również znaczenie odpowiedniego planowania przestrzennego, aby zapewnić pieszym i rowerzystom komfortowe warunki poruszania się, z uwzględnieniem bezpieczeństwa oraz dostępności do kluczowych punktów usługowych także osobom niepełnosprawnym. – Ruch rowerowy staje się atrakcyjniejszy, gdy mamy ładną pogodę, zadaszone i monitorowane miejsca postojowe oraz infrastrukturę o wysokim standardzie – podkreślił ekspert. Zaznaczył przy tym, że tego typu inwestycje mogą zachęcać mieszkańców do częstszego korzystania z rowerów jako środka transportu, zmniejszając jednocześnie ruch samochodowy. – Przede wszystkim na terenach wiejskich brakuje infrastruktury dla ruchu pieszego i rowerowego, czyli np. ciągłości chodników, ścieżek rowerowych oraz oświetlenia, a brak spójnej i dobrze oświetlonej sieci komunikacyjnej stwarza poważne zagrożenia dla pieszych i rowerzystów, zwłaszcza po zmroku – dodał.

Największym wyzwaniem podczas warsztatów okazało się wskazanie mocnych stron indywidualnego transportu samochodowego, który na terenie Aglomeracji Konińskiej jest transportem wiodącym.
– Oznacza to, że mieszkańcy dążą do zrównoważonego transportu – zauważył ekspert. Podkreślił jednak, iż silna dominacja samochodów wciąż stanowi istotną barierę w promowaniu bardziej ekologicznych rozwiązań. Kluczowym zadaniem będzie więc stworzenie atrakcyjnych alternatyw, które zachęcą mieszkańców do zmiany nawyków.

Warsztaty były kluczowym etapem w procesie opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Aglomeracji Konińskiej. Dzięki wnioskom z warsztatów oraz zaangażowaniu mieszkańców, możliwe będzie opracowanie planu, który uwzględni potrzeby wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, a także poprawi jakość życia poprzez rozwój nowoczesnych i ekologicznych form mobilności.

Leave A Reply

Twój e-mail nie będzie publiczny. Wymagane pola są zaznaczone *