Stowarzyszenie Aglomeracji Konińskiej działa na terenie obszaru Aglomeracji Konińskiej, które obejmuje miasto Konin oraz 14 gmin powiatu konińskiego: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Sompolno, Stare Miasto, Ślesin, Wierzbinek, Wilczyn.
Głównym celem Stowarzyszenia jest wspieranie i rozwijanie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów Członków Stowarzyszenia, a w szczególności wzmacnianie rozwoju społeczno-gospodarczego, infrastrukturalno-środowiskowego i kulturowego jednostek samorządu terytorialnego tworzących Aglomerację Konińską oraz współpraca gmin i powiatów w tym zakresie
Bazuje na solidarnej współpracy samorządów i zmierza do stworzenia silnego ośrodka aglomeracyjnego a celem jest trwały i zrównoważony rozwój całego regionu oraz poprawa jakości życia wszystkich jego mieszkańców.
Członkami założycielami Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej są:
- Miasto Konin,
- Powiat Koniński,
- Gmina Golina,
- Gmina Kleczew,
- Miasto i Gmina Sompolno,
- Gmina Ślesin,
- Gmina Rychwał,
- Gmina Grodziec,
- Gmina Kazimierz Biskupi,
- Gmina Kramsk,
- Gmina Krzymów,
- Gmina Skulsk,
- Gmina Stare Miasto,
- Gmina Rzgów,
- Gmina Wierzbinek,
- Gmina Wilczyn
Stowarzyszenie Aglomeracji Konińskiej pełni także funkcję ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Jest to narzędzie, którego celem jest wsparcie rozwoju terytorialnego, ma służyć zrównoważonemu rozwojowi obszarów dużych miast i przyległych gmin (tzw. obszarów funkcjonalnych).
Obszar, na którym realizowany jest ZIT, uzgodniony jest wspólnie przez samorząd województwa oraz gminy zainteresowane realizacją ZIT. Obszar ten jest określony w stosownej uchwale Zarządu Województwa.
Warunkiem realizacji ZIT jest:
zawiązanie sformalizowanej współpracy pomiędzy miastem wojewódzkim i powiązanym z nim obszarem funkcjonalnym,
posiadanie dokumentu strategicznego określającego cele, kierunki rozwoju, zasady współpracy oraz najważniejsze przedsięwzięcia do realizacji wynikające z analizy barier i potencjałów rozwojowych – strategii ZIT