Czego potrzebuje młody mieszkaniec powiatu konińskiego, który chce uruchomić własny biznes, ale nie ma ani biura, ani nawet własnego komputera?
Jeśli zamierza zarabiać na przykład na handlu przez Internet, bardzo przydatna może być dla niego możliwość wynajęcia biurka z komputerem podłączonym do sieci, najlepiej tylko na czas, kiedy będzie mu potrzebne, a więc na kilkadziesiąt godzin w miesiącu. Taką opcję oferują biura coworkingowe. Problem w tym, że najbliższe znajduje się dopiero w… Poznaniu.
Czy nasz powiat potrzebuje takich miejsc? Odpowiedzi na to pytanie poszukujemy my- Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska, sprawdzamy, czy można w ten sposób zwiększyć aktywność zawodową mieszkańców naszego powiatu. Realizujemy w ten sposób jeden z celów naszej strategii, którym jest „wsparcie przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej – zagłębie odnowionej energetyki, produkcji, turystyki i rolnictwa”. To dlatego przedstawiciele stowarzyszenia i uczestnicy zorganizowanych przez nas warsztatów odwiedzili takie biuro w Poznaniu. Future Labs mieści się w obszernej kamienicy przy ulicy Zwierzynieckiej, niespełna trzysta metrów od Kaponiery, a więc w samym centrum Poznania. Na czterech kondygnacjach znajdują się nie tylko obszerne biura o różnej wielkości i wyposażeniu, ale również salki konferencyjne, studia nagrań oraz kuchnia, jadalnia i strefa wypoczynkowa. Przestrzeń jest dostępna 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.
Za 50 zł brutto na miesiąc (pakiet „coworker”) klient ma dostęp do tego wszystkiego, ale bez własnego biurka, które zawsze czeka na niego, jeśli zdecyduje się na pakiet „owner” za 400 zł brutto na miesiąc. Z wykorzystaniem dostępnego na miejscu wysokiej jakości sprzętu i przy pomocy personelu Future Labs można zorganizować webinar, konferencję czy tak popularne ostatnio wydarzenie hybrydowe.
Czy przedsiębiorczy mieszkańcy Aglomeracji Konińskiej korzystaliby z usług coworkingowych i jakie konkretnie usługi można by im zaoferować? Na tak postawione pytanie usiłujemy odpowiedzieć już od pewnego czasu. Także to pytanie stawialiśmy sobie podczas kolejnych warsztatów, które dwa tygodnie po wizycie w Poznaniu zorganizowaliśmy hotelu „Konin”. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, bo zgodnie z rekomendacjami pierwszego warsztatu oraz danymi z wypracowanego raportu (https://aglomeracjakoninska.org/zaproszenie-na-wizyte-studyjna/ – raport z badania na samym dole tejże strony) „w Polsce wiele coworkingów znajduje się w centrach miast, (…) , przystanków autobusowych i innych ważnych punktów komunikacyjnych. To bardzo ważne, ponieważ ułatwia to dojazd do coworkingu zarówno dla właścicieli firm, jak i dla pracowników”, a Konin jest największym miejskim ośrodkiem Aglomeracji Konińskiej.
Uczestnicy warsztatów zastanawiali się między innymi, jakie potrzeby młodych konińskich przedsiębiorców można zaspokajać w ramach coworkingu i jakie produkty oraz usługi można im zaproponować. Zaczęli od identyfikacji problemów i barier, przed jakimi stają ludzie, zamierzający rozpocząć działalność gospodarczą Koninie. Następnym krokiem było sporządzenie listy zadań, których realizacja pomoże te bolączki przezwyciężyć. Wypracowane podczas warsztatów rekomendacje będą wykorzystane podczas wrześniowego warsztatu, na którym wspólnie z przedstawicielami różnych środowisk będziemy tworzyć prototyp coworkingu. Na zakończenie naszego projektu powstanie raport, zawierający rekomendacje dotyczące tworzenia przestrzeni dla przedsiębiorców – coworkingu na terenie Aglomeracji Konińskiej.
Projekt Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska finansowany jest w ramach Community Experiments współorganizowany przez EIT Climate-KIC.