23 października 2024 r. przedstawicielka Aglomeracji Konińskiej wzięła udział w spotkaniu przedstawicieli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu na zaproszenie Marszałka Marka Woźniaka. Celem spotkania było omówienie postępów w realizacji ZIT-ów oraz dyskusja nad wyzwaniami i sposobami optymalizacji procesu wydatkowania środków unijnych. – Spotkaliśmy się dzisiaj z trzech powodów. Po pierwsze, chcieliśmy podsumować dotychczasowe tempo wdrażania ZIT-ów w Wielkopolsce, po drugie, podzielić się naszymi obawami i wreszcie po trzecie – porozmawiać o działaniach i usprawnieniach, aby nastąpiło przyspieszenie w wydawaniu środków z ZIT-ów, – powiedział Marszałek Marek Woźniak.
ZIT to instrument terytorialny, który umożliwia współpracę między samorządami wykraczającą poza granice jednej gminy. W Wielkopolsce działa obecnie siedem ZIT-ów, w tym Aglomeracja Konińska. Utworzenie tych struktur miało na celu wspieranie projektów o zasięgu ponadgminnym poprzez dedykowane koperty finansowe. Łączna alokacja funduszy dla ZIT-ów w Wielkopolsce wynosi ponad miliard złotych, z czego do tej pory złożono 99 wniosków o dofinansowanie na kwotę 278 mln zł, co stanowi 27% dostępnych środków. Kolejne nabory na projekty ZIT-ów zaplanowano już na pierwszy i drugi kwartał 2025 roku.
Beneficjenci ZIT-ów mają możliwość finansowania projektów w takich obszarach jak publiczne e-usługi, adaptacja do zmian klimatu, infrastruktura transportu miejskiego, edukacja, usługi społeczne, zdrowotne oraz integracja społeczna. Projekty realizowane w formule ZIT muszą charakteryzować się zintegrowanym charakterem, a ich efekty powinny być odczuwalne dla mieszkańców z różnych samorządów, tworząc trwały i ponadgminny efekt społeczny i gospodarczy. – Duży nacisk położony został na zintegrowany charakter projektów wdrażanych w formule ZIT. Muszą to być projekty partnerskie, których efekt jest wspólny dla co najmniej dwóch gmin – czy to w przypadku nowej infrastruktury, czy działań skierowanych bezpośrednio do mieszkańców – wyjaśnił Grzegorz Potrzebowski, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej.
Marszałek Woźniak podkreślił także znaczenie modelu partycypacyjnego, który leży u podstaw realizacji programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. – Model partycypacyjny jest spójny z zasadami wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Koncentrują się one na wypracowywaniu decyzji w sposób maksymalnie uspołeczniony, oddolny i blisko obywatela – podsumował.
Aglomeracja Konińska aktywnie angażuje się w działania związane z realizacją ZIT-ów, mając na celu poprawę jakości życia mieszkańców regionu i zacieśnianie współpracy między samorządami.