W dniach 6-7 marca 2025 r. członkowie partnerstwa Urban Agenda for the EU „Cities of Equality”, w tym nasze Stowarzyszenie, zebrali się osobiście w Heerenveen, w Holandii, na spotkaniu w celu sfinalizowania projektu planu działania (tzw. Action Plan). Wydarzenie, którego gospodarzem była gmina Heerenveen (Holandia), stanowiło cenną okazję dla międzynarodowych partnerów do dopracowania proponowanych działań, ustalenia wspólnego harmonogramu wdrażania i opracowania strategii konsultacji społecznych.
Wzmocnienie wizji partnerstwa
Spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele miast, władz krajowych, instytucji europejskich i innych zainteresowanych stron, sprzyjało współpracy i wspólnemu podejmowaniu decyzji w celu promowania równości i integracji w miastach. W ciągu dwóch dni uczestnicy zaangażowali się w interaktywne sesje robocze, aby udoskonalić trzy kluczowe działania: zwalczanie segregacji przestrzennej, uwzględnianie równości w przyszłych instrumentach finansowania UE oraz zwiększanie zaangażowania obywateli.
Podczas sesji otwierającej Sybrig Sytsma, radna sejmiku Heerenveen ds. rozwoju centrum, sportu, well being i partcypacji, powitała uczestników, podkreślając silne zaangażowanie miasta w integrację i zaangażowanie obywateli, podkreślając przy tym proaktywne podejście Heerenveen do równości w mieście: „W Heerenveen mocno wierzymy, że nasza społeczność powinna być aktywnie zaangażowana w decyzje, które kształtują nasze życie. To nie jest tylko fajny pomysł – to nasza polityka. Zachęcamy obywateli do uczestnictwa na każdym poziomie, od małych lokalnych projektów po duże inwestycje miejskie. Nasze zaangażowanie na rzecz równości jest zakorzenione w naszej pracy, dzięki czemu Heerenveen jest miejscem, w którym każdy czuje się mile widziany. Jesteśmy wdzięczni, że możemy być częścią Partnerstwa Miast Równości, aby uczyć się od innych miast, budować nowe partnerstwa i podejmować znaczące kroki w kierunku bardziej włączających i zaangażowanych społeczności w całej Europie”.
Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska reprezentowała Emilia Wasielewska: “Podczas tych dwóch dni wypracowywaliśmy konkretne działania, obowiązki i zasoby potrzebne do każdego z zaplanowanych działań. Ponadto zaplanowaliśmy konsultacje społeczne i publiczne dla wypracowanego przez nas Partnerstwa”.
Sabrina Abdi, z Francuskiej Agencji Spójności Terytorialnej (ANCT) i współkoordynatorka Partnerstwa Miast Równości wraz z miastem metropolitalnym Rzym, podkreśliła znaczenie powiązania prac partnerstwa z kluczowymi inicjatywami polityki europejskiej i poszerzenia zaangażowania zainteresowanych stron w fazie wdrażania: „W miarę zbliżania się do fazy wdrażania, kluczowe znaczenie ma powiązanie naszych działań z kluczowymi inicjatywami politycznymi przedstawianymi przez Komisję Europejską. W ten sposób zapewniamy, że nasza praca pozostaje istotna i skuteczna. Co równie ważne, musimy zaangażować szerokie grono interesariuszy na całym etapie wdrażania, aby zmaksymalizować zasięg i skuteczność partnerstwa”.
Pierwsze działanie skupi się na opracowaniu ram oceny segregacji przestrzennej i dostępu do usług. Drugie działanie zapewni zalecenia dotyczące włączenia równości do przyszłych instrumentów finansowania UE. Trzecie działanie obejmie gromadzenie i wymianę najlepszych praktyk w zakresie zaangażowania obywateli, metod, narzędzi i ram współrządzenia. Każde działanie rozpocznie się od przeglądu istniejących protokołów, danych i zasobów, ułatwi wymianę wiedzy między władzami lokalnymi i zainteresowanymi stronami oraz przyczyni się do opracowania zaleceń politycznych dotyczących lepszego finansowania i przepisów UE.
Jednym z punktów spotkania była wizyta w terenie w ramach projektu rewitalizacji centrum miasta Heerenveen, podczas której uczestnicy zapoznali się z rzeczywistymi zastosowaniami zaangażowania obywateli i inicjatyw w zakresie dostępności.
Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w prezentacji na temat „metody DOM” – podejścia opartego na współpracy, umożliwiającego wioskom i gminom wspieranie „radości życia” w równy, strukturalny i skuteczny sposób – oraz w prezentacji na temat europejskich wartości inkluzywności, przygotowanej przez naukowców z NHL Stenden University of Applied Sciences. Zarówno wizyta, jak i prezentacje dostarczyły cennych informacji na temat tego, w jaki sposób zasady równości w miastach można przełożyć na konkretne projekty na szczeblu lokalnym.
Patrząc w przyszłość: Kolejne kroki dla Partnerstwa Miast Równości
W związku z planem działania, który ma zostać sfinalizowany do kwietnia 2025 r., spotkanie w Heerenveen stanowiło kluczowy krok naprzód dla Partnerstwa Miast Równości. Spostrzeżenia i zobowiązania wypracowane podczas dyskusji będą teraz kształtować kolejny etap prac. Na początku maja projekt planu działania zostanie poddany konsultacjom społecznym, które potrwają miesiąc.
W tym okresie Grupa ds. Rozwoju Miast – forum przedstawicieli państw członkowskich UE monitorujących i koordynujących wdrażanie partnerstw Agendy Miejskiej – wraz z odpowiednimi dyrekcjami generalnymi Komisji Europejskiej, będzie miała również możliwość przekazania informacji zwrotnych. Oczekuje się, że ostateczny plan działania zostanie ukończony do lipca, a jego wdrażanie rozpocznie się późnym latem.



Źródło: Cities of Equality Partnership Moves a Step Closer to Action Plan in Heerenveen | UAEU