W pierwszy dzień astronomicznej wiosny oficjalnie oddano do użytku nowy most pieszo-rowerowy nad kanałem Ulgi. Inwestycja została dofinansowana m.in. ze środków Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 w ramach Działania 3.2 Rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej w ramach ZIT, w ramach której w Koninie powstało 1,106 km dróg pieszo-rowerowych, kładka nad kanałem Ulgi oraz infrastruktura uzupełniająca, w tym oświetlenie i elementy małej architektury. Nowa trasa łączy istniejący ciąg pieszo-rowerowy zlokalizowany po prawej stronie kanału Ulgi z projektowaną drogą na wysokości wału przeciwpowodziowego po prawej stronie rzeki Warty. Całość została wyposażona w nowoczesne aluminiowe latarnie oraz zintegrowane zestawy oświetleniowe, co zapewni bezpieczeństwo użytkownikom.

Uroczyste otwarcie i wizja przyszłości
– Przywracamy to, co już istniało. Koninianie pamiętają, że kiedyś, przed laty, była tutaj kładka intensywnie wykorzystywana przez mieszkańców. Dziś oddajemy do użytku nowoczesny, bezpieczny i wygodny most, który ułatwi komunikację między dwiema częściami miasta – mówił prezydent Konina, Piotr Korytkowski, podkreślając, że jest to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miasta. Most pieszo-rowerowy, składający się z siedemnastu przęseł, tarasów widokowych i nowoczesnego oświetlenia, jest bowiem częścią większej wizji ekologicznego rozwoju Konina. – To dopiero początek zmian. Już teraz na wyspie Pociejewo mamy ciepłownię geotermalną, a wkrótce rozpoczynamy budowę parku tężniowego, do którego mieszkańcy będą mogli dotrzeć właśnie tą trasą pieszo-rowerową – dodał.

Świętowanie z pokazami laserowymi
Otwarcie uświetniły wieczorne pokazy laserowe, które przyciągnęły tłumy mieszkańców. Iluminacje mostu i otoczenia zostały zsynchronizowane z muzyką, w tym z utworami oscarowego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, pochodzącego z Konina.

Most zbudowany dzięki funduszom unijnym i krajowym
Koszt budowy mostu wyniósł ponad 29,3 mln zł, z czego z budżetu miasta przekazane zostało około 1,9 miliona. Reszta pieniędzy pozyskana została z pięciu zewnętrznych źródeł finansowania, w tym ponad 9 mln zł pochodziło z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pozostałe środki zostały pozyskane z Funduszy Norweskich, Polskiego Ładu oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tej inwestycji Konin zyskała nowoczesną, bezpieczną i przyjazną dla środowiska infrastrukturę, która znacząco poprawi komfort życia mieszkańców i zachęci do ekologicznych form transportu.

Wspólna inwestycja w mobilność
Most pieszo-rowerowy nad Kanałem Ulgi w Koninie to część większego projektu realizowanego w formie partnerstwa przez Konin i Kramsk mającego na celu rozwój zrównoważonej mobilności w regionie. Inicjatywa pn. „Budowa zintegrowanego systemu dróg rowerowych OFAK w Mieście Konin i Gminie Kramsk. Konin zakończył już swoją część inwestycji, natomiast w Kramsku powstanie nowa trasa pieszo-rowerowa, która uzupełni wspólny projekt i poprawi dostępność komunikacyjną regionu. Zlokalizowana zostanie po lewej stronie drogi powiatowej nr 3210P, od skrzyżowania z ul. Piaskową w miejscowości Anielew do skrzyżowania z drogą wewnętrzną przed miejscowością Grąblin.  Dodatkowo przy szkole podstawowej zaplanowano budowę zatoki autobusowej i budowę dwóch miejsc postoju rowerów. W sumie inwestycja zakłada budowę 2,889 km dróg pieszo-rowerowych wraz z infrastrukturą uzupełniającą tj. dwa miejsca postojowe dla łącznie 16 rowerów oraz wykonanie kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem.

Czym jest ZIT?
Inwestycja została zrealizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Jest to mechanizm współpracy samorządów lokalnych, który pozwala na wspólne planowanie i realizację projektów finansowanych ze środków unijnych. Dla miasta Konin i powiatu konińskiego związkiem realizującym ZIT jest Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska, które odpowiada za koordynację inwestycji przyczyniających się do rozwoju regionu.

Autor: Agnieszka Komicz-Muszyńska, Specjalista ZIT ds. informacji, promocji i animacji

Leave A Reply

Twój e-mail nie będzie publiczny. Wymagane pola są zaznaczone *