20 lutego 2025 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę nr 1421/2025 w sprawie „Bazowego bilansu energii Wielkopolski Wschodniej oraz Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Wągrowca w ramach projektu LIFE AFTER COAL PL”. Dokument ten stanowi istotny element w monitorowaniu zużycia energii oraz ocenie postępów w procesie transformacji energetycznej regionu.
Opracowanie bilansu energii
Analizę przygotowało Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, pod nadzorem Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Jest to pierwsza edycja bilansu energetycznego subregionu Wielkopolski Wschodniej, obejmującego miasto Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki, a także miast Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Wągrowca.

Cele i znaczenie bilansu
Głównym celem opracowania jest stworzenie bazy danych umożliwiającej monitorowanie zmian w zakresie wykorzystania nośników energii. Dokument pozwala na analizę procesów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych, poprawą jakości powietrza, rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE), a także zwiększaniem efektywności energetycznej i ograniczaniem zapotrzebowania na nieodnawialne źródła energii.
Zużycie energii w Wielkopolsce Wschodniej
Dane dotyczące finalnego zużycia energii w 2022 r. w regionie prezentują się następująco:
– przemysł: 3 516 TJ,
– transport drogowy: 10 697 TJ,
– transport szynowy: 158 TJ,
– sektor usług: 1 700 TJ,
– mieszkalnictwo: 8 188 TJ,
– rolnictwo i leśnictwo: 2 654 TJ.

Kluczowe wnioski
Analiza zużycia energii pozwoliła na sformułowanie kilku istotnych wniosków dotyczących sytuacji energetycznej regionu:
– Głównym nośnikiem energii w subregionie pozostaje węgiel brunatny, wykorzystywany głównie w elektrowniach, co czyni Wielkopolskę Wschodnią eksporterem energii elektrycznej.
– Największy udział w zużyciu finalnym energii mają pochodne ropy naftowej, wykorzystywane przede wszystkim w transporcie.
– Udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w zużyciu finalnym energii wynosi około 15%.
– 24,9% energii elektrycznej i ciepła w regionie pochodziło z OZE.
– Średnie zużycie energii finalnej na mieszkańca w 2022 r. wynosiło 64,3 GJ.
Perspektywy na przyszłość
Przyjęcie bazowego bilansu energetycznego to kluczowy krok w kierunku świadomego zarządzania transformacją energetyczną regionu. Władze województwa dążą do zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym oraz poprawy efektywności energetycznej, co przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości życia mieszkańców.
Projekt LIFE AFTER COAL PL stanowi ważne narzędzie wspierające dążenie do neutralności klimatycznej, a dane zawarte w bilansie będą stanowić solidną podstawę dla monitorowania postępów w realizacji „Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040” i dalszych działań strategicznych i inwestycyjnych.
Źródło: https://lifeaftercoal.pl/