Jak uczniowie Aglomeracji Konińskiej dojeżdżają do szkół?
Zapraszamy do zapoznania się z graficznym podsumowaniem sposobów dojazdu dzieci i młodzieży do szkół w roku szkolnym 2023/2024. Przedstawiamy najważniejsze dane opublikowane przez Urząd Statystyczny w Poznaniu, które pokazują, jak wygląda codzienna droga uczniów w naszej aglomeracji – czym podróżują, jak często i z jakich miejsc. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami!

Wjazdy dzieci do Aglomeracji Konińskiej

Do szkół na terenie Aglomeracji Konińskiej przyjeżdżało łącznie 1085 uczniów z innych gmin, w tym 56 spoza województwa wielkopolskiego. Z tej grupy:

  • 168 uczniów uczęszczało do szkół podstawowych, głównie z gmin: Tuliszków (25 osób), Koło – gmina miejska (24 osoby) i Władysławów (16 osób),
  • 917 uczniów uczęszczało do szkół ponadpodstawowych, przede wszystkim z gmin: Tuliszków (283 osoby), Władysławów (112 osób) i Zagórów (61 osób).

Przemieszczanie się uczniów w ramach aglomeracji

Znaczna część uczniów – 7151 osób – dojeżdżała do szkół w innej gminie niż ta, w której mieszkają, ale wciąż w obrębie Aglomeracji Konińskiej. W tym:

  • 1253 uczniów uczęszczało do szkół podstawowych,
  • 5898 uczniów – do szkół ponadpodstawowych.

Wyjazdy poza Aglomerację Konińską

Spoza obszaru aglomeracji do szkół dojeżdżało 824 uczniów, w tym aż 492 poza granice województwa:

  • 105 uczniów dojeżdżało do szkół podstawowych – głównie do gmin: Osiek Mały (20 osób), Babiak (16 osób) i Piotrków Kujawski (11 osób),
  • 719 uczniów dojeżdżało do szkół ponadpodstawowych – najwięcej do: Radziejowa (196 osób), Strzelna (145 osób) i Koła – gminy miejskiej (67 osób).

Przepływy uczniów – analiza przestrzenna

  • W przypadku szkół podstawowych, gminy z wysokim wskaźnikiem napływu (powyżej 1,5) zlokalizowane są głównie w centrum aglomeracji.
  • W odniesieniu do szkół ponadpodstawowych, największym centrum edukacyjnym pozostaje Konin, który przyciąga znaczną liczbę uczniów z okolicznych gmin.

Średni wskaźnik dla całej aglomeracji wyniósł:

  • 1,6 w przypadku szkół podstawowych,
  • 1,3 dla szkół ponadpodstawowych.

Wnioski

Mobilność edukacyjna uczniów w Aglomeracji Konińskiej pozostaje na wysokim poziomie. Główne ośrodki miejskie, takie jak Konin, przyciągają uczniów zarówno z gmin sąsiednich, jak i z innych części województwa, a nawet kraju. Dane te są istotnym źródłem wiedzy dla samorządów planujących rozwój sieci szkół oraz transportu publicznego.

Leave A Reply

Twój e-mail nie będzie publiczny. Wymagane pola są zaznaczone *